Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [1]
З досвіду виховної роботи. [4]
Англійська мова. [4]
Методична робота. [1]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS


YOU ARE WELCOME!


П`ятниця, 17.05.2024, 14:11
Головна » Статті » З досвіду виховної роботи.

70-й річниці визволення України від нацистських загарбників присвячується…

День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

     Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…».

   Урочистості приурочено до річниці повного витіснення угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України — Закарпаття, яке відбулося 28 жовтня 1944 року в результаті здійснення радянськими з'єднаннями Четвертого та Першого Українських фронтів Східно-Карпатської наступальної операції.

     У День визволення України від фашистських загарбників відбуваються вшанування ветеранів та полеглих у війні, виставки військової техніки та святкові концерти.

 

Відео про війну

ПОЧАТОК ВИГНАННЯ ОКУПАНТІВ З УКРАЇНИ

Слайди 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

      У ході загального контрнаступу Червоної армії з кінця грудня 1942 р. почалося звільнення. Битва на Курській дузі (5 липня - 23 серпня 1943 р.) стала завершенням докорінного перелому в ході Великої Вітчизняної та Другої світової війн. Перемога в цій битві відкрила для Червоної армії можливість широкомасштабного наступу на всьому південному напрямку радянсько-германського фронту. 23 серпня 1943 р. був визволений м. Харків практично повністю зруйнований окупантами. 

    У ході Донбаської наступальної операції (13 серпня - 22 вересня 1943 р.) були визволені найважливіші промислові центри Донбасу, a 8 вересня - м. Сталіно (зараз м. Донецьк). 

     Уночі проти 21 вересня 1943 р. почалося форсування Дніпра - епопея масового героїзму радянських воїнів.

     14 жовтня 1943 р. було визволене м. Запоріжжя, 25 жовтня - м. Дніпропетровськ, a 6 листопада 1943 р. війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала М. Ватутіна звільнили від німецько-фашистських загарбників столицю України м. Київ. 

ВИЗВОЛЕННЯ ПРАВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ

Слайд 8

      На початку 1944 р. СРСР вступив у завершальний період Великої Вітчизняної війни. Перед Червоною армією стояло завдання остаточного визволення території СРСР від військ супротивника, повного розгрому Німеччини та її союзників. Ставка Верховного Головнокомандування вирішила силами чотирьох Українських фронтів завдати основного удару по ворогу на території Правобережної України, розчленувати і розгромити його основні сили і визволити від німецько-фашистських військ усю територію Правобережної України і Криму. 

ЖИТОМИРСЬКО-БЕРДИЧІВСЬКА ОПЕРАЦІЯ.

    Війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала М. Ватутіна до середини січня 1944 р. завдали поразки військам групи армій «Південь» і створили передумови для оточення ворожих військ у районі Корсунь-Шевченківського виступу. У ході операції військами фронту були визволені території Житомирської області, велика частина Київської області, частина Вінницької та Рівненської областей. 

КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКА ОПЕРАЦІЯ.

     Корсунь-Шевченківський виступ у планах обох сторін мав особливе значення. З 24 січня по 17 лютого 1944 р. Військам Червоної армії вдалось оточити і розгромити 10 німецьких дивізій. Супротивник втратив убитими і пораненими 55 тис. солдатів і офіцерів, близько 18 тис. гітлерівців потрапили в полон. На честь «нового Сталінграда», як називали Корсунь-Шевченківську операцію, Москва салютувала бійцям Українських фронтів 20 залпами з 224 знарядь. 

РІВНЕНСЬКО-ЛУЦЬКА ОПЕРАЦІЯ

     Майже одночасно з Корсунь-Шевченківською операцією війська 1-го Українського фронту почали наступ на Рівненсько-Луцькому напрямку. Наступ радянських військ відбувався у складних умовах заболоченої місцевості і бездоріжжя. Велику допомогу їм надали партизанські з''єднання Сабурова, Федорова, Бегми. 2 лютого 1944 р. були визволені від окупантів Луцьк і Рівне, а в результаті подальшого наступу - Проскурів, Тернопіль, Вінниця. 

НІКОПОЛЬСЬКО-КРИВОРІЗЬКА ОПЕРАЦІЯ

     Наприкінці січня 1944 р. війська 3-го і 4-го Українських фронтів розгорнули наступ на Нікопольсько-Криворізькому напрямку. Війська 3-го і 4-го Українських під командуванням генералів Р. Маліновського і Ф. Толбухіна раптовими ударами прорвали оборону гітлерівців і, переслідуючи відступаючі частини вермахту, визволили Нікополь (8 лютого) і Кривий Ріг (22 лютого). 

ПРОСКУРІВСЬКО-ЧЕРНІВЕЦЬКА ОПЕРАЦІЯ

Слайд 9

     Війська 1-го Українського фронту з 4 березня по 17 квітня 1944 р. здійснили Проскурівсько-Чрнівецьку операцію, у результаті якої вороже угруповання було розколоте на дві частини. У ході операції були визволені міста Проскурів, Кам''янєць-Подільський, Чернівці. Радянські війська вийшли до передгір''їв Карпат.

УМАНСЬКО-БОТОШАНСЬКА ОПЕРАЦІЯ

5 березня - 17 квітня 1944 р. війська 2-го Українського фронту розгромили 8-у німецьку армію і 26 березня 1944 р. вийшли до державного кордону СРСР, перенесли бойові дії на територію Румунії - держави-сателіта нацистської Німеччини. 

ОДЕСЬКА ОПЕРАЦІЯ.

     Війська 3-го Українського фронту за підтримкою сил Чорноморського флоту успішно здійснили Одеську операцію, у ході якої були визволені Херсон (13 березня), Миколаїв (28 березня), Одеса - (10 квітня). 

ВИЗВОЛЕННЯ КРИМУ.  

МАСОВА ДЕПОРТАЦІЯ ТАТАР, ГРЕКІВ, ВІРМЕНІВ, БОЛГАР З ПІВОСТРОВА

Слайд 10

     Навесні 1944 р. Ставка поставила перед військами 4-го Українського фронту, Приморської армії та Чорноморського флоту завдання розгромити військове угруповання супротивника в Криму і визволити Кримський півострів від загарбників. Кримське угруповання супротивника складалося із 7 німецьких і 5 румунських дивізій і нараховувало до 200 тис. солдатів і офіцерів. 

     8 квітня 1944 р. почалися кровопролитні бої за Крим. 11 квітня була визволена Керч, 13 квітня - Сімферополь. 9 травня 1944 р. від загарбників був визволений Севастополь. 12 травня Крим був цілком визволений від німецько-фашистських військ. 
       Однак доля багатьох жителів Криму склалася трагічно. Усе кримсько-татарське населення півострова за обвинуваченням у співробітництві з окупантами рішенням Державного Комітету Оборони (ДКО) в травні 1944 р. було примусово виселене в Середню Азію. Із загальної кількості виселених (понад 235 тис. чоловік) понад 80% були жінки і діти. Близько 50% загинули дорогою й у перші роки перебування на нових місцях проживання. Незабаром така ж доля спіткала грецьке, вірменське, а згодом і болгарське населення Криму.

Відео «Депортація кримсько-татарського народу»

Відео «Хайтарма»

      Тільки в роки незалежності України почалося повернення кримських татар, які залишилися серед живих, і представників інших народів на півострів, при цьому витрати, пов''язані з їхнім поверненням й облаштуванням у Криму, лягли на плечі уряду України. 

ЗАВЕРШЕННЯ ВИГНАННЯ ГІТЛЕРІВСЬКИХ ВІЙСЬК З УКРАЇНИ

       Влітку і восени 1944 р. завершилося визволення території України від німецько-фашистських загарбників. У результаті успішного здійснення Львівсько-Сандомирської, Яссько-Кишинівської, Карпатсько-Ужгородської операцій військами Червоної армії були визволені Львівська, Ізмаїльська області, a також Закарпатська Україна.

Відео «Форсування Дніпра»

Слайд 11, 12, 13

    28 жовтня 1944 р. останні окуповані гітлерівцями території України були визволені радянськими військами. Битва за визволення України, що тривала 680 діб і складалася з ряду великих операцій, у яких брали участь до половини живої сили і бойової техніки всіх діючих радянських Збройних Сил, стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками. 

       Визволивши від німецько-фашистських загарбників територію України, 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Українські фронти взяли участь у бойових діях у Європі. Сотні тисяч солдатів і офіцерів загинули при визволенні від нацистів територій Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії. Українські війська пройшли в Європі героїчним бойовим шляхом, зробивши величезний внесок в остаточний розгром нацистської Німеччини, крок до великої Перемоги над ворогом. 

Слайд 14

Відеоролик «Визволення»

     Рекомендована література

1.  Бондарєв, Є. О. Боротьба з німецько-нацистською окупацією України в період Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. [Текст] / Є. О. Бондарєв, С. Г. Романов // Вісник Харківського університету : Історія України. — 1996. — Вип.1. — С. 237–251.

2.  Горбул, О.Д. Україна в роки Другої світової та Великої Вітчизняної війни: 1939–1945 рр. [Текст] : конспект лекції / О. Д. Горбул, Н. М. Левицька. — К., 2002. — 16 с.

3.  Заведнюк, В. Доля українського народу у Другій світовій війні [Текст] : збірник праць Тернопільського обласного краєзнавчого музею / В. Заведнюк. — Т. 2. — Тернопіль, 2006. — С. 109–132.

4. Задорожна, Л. Україна під час Другої світової війни: 1939–1945 рр. [Текст] / Л. Задорожна // Історія в шк. — 2005. — № 7/8. — С. 29–37.

5.      Іваненко, В. До питання про втрати України у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр. [Текст] / В. Іваненко // Четвертий міжнародний конгрес україністів : Історія— Одеса, 1999. — Ч. 2. — С. 607–611.

6. Визволення України від нацистських загарбників [Електронний ресурс] // Історія України. — Режим доступу: http://histua.com/istoriya-ukraini/novitnij-chas. — Назва з екрана.

 

7. Визволення України від німецько-фашистських загарбників [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.subject.com.ua/dovidnik/history/74.html.

 

Категорія: З досвіду виховної роботи. | Додав: Jane (21.12.2015) | Автор: Уманська Жанна Олександрівна E W
Переглядів: 395 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2024 Створити безкоштовний сайт на uCoz