Мета:
- виховувати патріотичні почуття;
- розширити знання учнів про Велику Вітчизняну війну, про партизанський рух на Харківщині, про людей, що боролися за рідний край;
- розвивати інтерес учнів до історії свого краю, країни;
- виховувати почутя патріотизму та національної свідомості;
- формувати вміння оцінювати, аналізувати інформацію та формувати особистісне відношення до неї.
Обладнання:
- фотоматеріали про війну;
- звукозаписи;
- відеомптеріали;
- презентації.
Хід уроку
Вчитель: Пригадайте:
- Що означають поняття «евакуація», «мобілізація»? Яких заходів ужили харків'яни для перебудови господарства на військовий лад?
- Що змінилося в житті населення Харківщини в період окупації? Як проявився Голокост на території Харківщини?
З кожним роком усе далі відходять від нас події Великої Вітчизняної війни. Давно розорані траншеї i засипані окопи, зарубцювалися рани учасників війни та людська пам'ять знову i знову звертається до минулого.
Скільки б не змінювалося поколінь на землі, вони повинні знати, що таке фашизм, яких мук страждань завдав він народам Європи, скільки жертв зазнав наш народ у битві із ним. Нащадки повинні пишатися подвигом воїнів, які розгромили найгрознішу на той час армію у світі. Це подвиг, якого не знала історія.
Перемога дісталася дорогою ціною. У справу розгрому гітлерівських загарбників гідний внесок зробили i харків'яни, як на фронтах Великої Вітчизняної війни, так i в тилу ворога.
Партизанський рух і підпільна боротьба на Харківщині
Демонстрація презентації:
Слайд 2
Формування партизанських загонів розпочалося ще до окупації Харкова (25 жовтня 1941 року). Але при цьому виявилися деякі складнощі: в області не було значних лісових масивів, які змогли б забезпечити достатню мобільність партизанських загонів.
У Нововодолазькому районі вже в липні 1941 р. почали формувати винищувальний батальйон, який у разі окупації повинен був стати партизанським загоном. Такі загони завдали значних втрат окупантам у Нововодолазькому, Чугуєвському, Старосалтівському районах.
Слайди 3, 4
Партизанський загін ім. Г. Котовського у вересні 1941 р. було направлено в Сумську область. Він діяв разом з Путивльським загоном, де командиром був легендарний Сидір Артемійович Ковпак, потім у складі партизанського з'єднання Олександра Миколайовича Сабурова. З вересня 1941 р. по квітень 1943 р. партизани провели чотири рейди тилами ворога, знищили 9 тис. гітлерівців, 15 танків, 6 залізничних мостів, 15 ешелонів, електростанцію, три заводи з військовим майном. Чисельність загону зросла від 31 до 474 осіб, багато бійців були відзначені урядовими нагородами.
Це цікаво
Прикладом такого партизанського загону був загін під керівництвом О. П. Камишана. Він складався з 21 особи, був розділений на чотири групи, кожна з яких отримувала завдання й діяла самостійно. Для здійснення великих операцій загін з'єднувався з іншими.
Деякі загони були нечисленними, діяли в складних умовах і тому то приєднувались до діючих частин Червоної Армії, то знову лишалися на окупованій території, їх перекидали в інші області, з'єднували з іншими загонами.
Слайди 5, 6
Головними формами боротьби партизан були: рейди по тилах ворога, бойові вилазки, під час яких народні месники захоплювали трофеї, знищували окупантів, проводили диверсійну роботу за допомогою місцевих патріотів; саботаж заходів окупантів, особливо під час збирання врожаю. Боротьба за зрив аграрної політики гітлерівців була масовою. Окупанти були безсилі подавити саботажні дії населення.
Ще до початку окупації території Харківщини розгорнулася велика робота зі створення підпільних партійних і комсомольських організацій для боротьби з фашистами. Робота підпільних організацій на Харківщині йшла у виключно складних умовах і була можливою завдяки підтримці населення, її завданням було — не дати змоги загарбникам здійснювати економічну експансію, використовувати транспортний вузол, потенціал промислових підприємств, що залишились.
Слайд 7
У жовтні-грудні 1941 р. було пошкоджено залізницю, підірвано підготовлений окупантами до пуску один із цехів заводу «Серп і молот», паралізовано діяльність станції «Харків-Сортувальна», підірвано Холодногірській міст, який мав велике значення для просування німецьких військ.
У місті підпільники знищували будинки й казарми, де розташовувались німецькі військові частини та установи. У листопаді 1941 р. радіоміною було підірвано будинок № 17 по вулиці Дзержинській (нині Мироносицька), у якому перебував начальник Харківського гарнізону генерал фон Браун — командир 68-ї піхотної дивізії. На площі Руднєва було знищено будинок штабу воєнного командування, де загинули десятки офіцерів вермахту.
Слайди 8, 9
У період окупації на території Харківщини діяли підпільні обкоми партії та комсомолу, 9 райкомів КП(б)У і 4 райкоми ЛКСМУ, 13 партійних і 14 комсомольських організацій і груп. Підпільний обком КП(б)У очолював Іван Іванович Бакулін. Підпільні організації проводили агітаційно-масову роботу, розповсюджували листівки. Але в червні 1942 р. Бакуліна і багатьох активістів партійного підпілля було заарештовано. Діяльність підпільного обкому партії припинилася. 24 вересня 1942 р. І. І. Бакулін помер у гестапівських застінках.
Слайд 10
Поряд з підпільним Харківським обкомом КП(б)У існував і підпільний обком ЛКСМУ на чолі з О. Зубарєвим та Г. Нікітіною. Вони встановили зв'язки з Богодухівським, Дергачівським, Ізюмським підпільними райкомами комсомолу. Головною роботою комсомольців-підпільників області був випуск і розповсюдження листівок, проведення диверсій. Унаслідок діяльності підпільних організацій у місті посилився терор з боку гестапо та поліції, які не могли миритися з підривною діяльністю підпільників. 23 січня 1943 р. О. Зубарєв і Г. Нікітіна були заарештовані. Після допитів та катувань у ніч на 15 лютого 1943 р. їх розстріляли.
Імена І. Бакуліна й О. Зубарєва увічнені в назвах харківських вулиць. Бюсти комсомольців-героїв споруджені біля Дзеркального струменя.
Слайд 11
Проявом великого патріотизму радянських людей була всебічна допомога пораненим бійцям і командирам Червоної Армії, що залишились на окупованій території після важких оборонних дій. Прикладом мужності була діяльність підпільної організації на чолі з професором О. І. Міщаниновим у 9-й лікарні Харкова. За допомогою лікарів П. С. Делевського, Є. О. Міщанинової, В. Ф. Нікітінської, В. І. Воротинцева та медсестер Олександр Іванович Міщанинов організував лікування поранених, замаскувавши лікарню під інфекційну. Тут було близько двох тисяч бійців і командирів Червоної Армії. Харків'яни пам'ятають його подвиг — ім'я О. І. Міщанинова носить міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги.
Це цікаво
Слайди 12, 13
Незважаючи на неодноразові перевірки, доктор Міщанинов не допустив, щоб забрали хоча б одного з хворих у табір військовополонених. Для поранених збирали продукти харчування, медикаменти, а тих, хто одужував, забезпечували цивільним одягом і документами. Згодом свою діяльність підпільна організація поширила на табір військовополонених на Холодній горі. Полонених професор забирав з табору для обслуговування шпиталю. Вони косили сіно, обробляли землю, отриману шпиталем біля Куряжа. Лікарі допомагали військовополоненим утікати з табору. Колектив лікарів зберіг багатьох дівчат від вивезення до Німеччини на примусові роботи.
Висновок
Слайд 14
Вчитель: Велика Вітчизняна війна - епохальна подія в житті України на довгому шляху відродження української державності. Перемога народів Радянського Союзу у війні відвернула перетворення території України в колонію Німеччини. З того дня минуло майже 60 років, коли відлунали переможні салюти війни. Великі втрати поніс наш народ. Лише за визволення Харківщини загинуло тисячі бійців, офіцерів, партизан і підпільників. Але час не владний стерти з пам'яті народній подвиги радянських людей, які відстояли честь, свободу i незалежність своєї Батьківщини, врятували людство від фашистської чуми.
Не можна не пишатися рухом Опору. Антифашистський рух, відраза до фашизму, несприйняття націонал-соціалізму були притаманні переважаючій більшості всього українського народу.
Відео «Вічна пам'ять»
Слайд 15
Вчитель: Війна не пішла безслідно від нас, вона, як i раніше з нами, в наших серцях i душах. I зв'язує її з сьогоднішнім днем, нашим повсякденним життям Пам'ять. Пам'ять про подвиги, здійснені на полях боїв з фашистським агресором, пам'ять про тих, хто вершив історію, прийняв смерть за ради Перемоги, за ради майбутнього. Ця пам'ять завжди з нами. Вона обпалює серця невгасимим болем i одночасно підносить, робить нас духовно сильними. Пам'ять про загиблих захисників Батьківщини всенародна, а значить - безсмертна.
Література
- Бондарєв Є.О., Романов С.Г. Боротьба з німецько-нацистською окупацією України в період Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945 рр.) // Вісн. Харк. ун-ту. 1996. - № 387: Історія України. - Вип. 1.
- Бутенко В.І., Зіновкін В.Я., Пальчик В.Г., Касьянова О.О.Харківщина в роки Великої Вітчизняної війни. - Х.: РВП "Оригінал", 1992.
- Великая Отечественная война 1941 - 1945: Энциклопедия. - М., 1985.
- Книга пам'яті України: Харківська область. - Х., 1994.
- Костюк О. У Харкові в час війни // На зов Києва. - Торонто; Нью-Йорк, 1985.
- Харківщинознавство: Навчальний посібник для учнів 8-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів. 3-тє видання , перероблене й доповнене. –Х. «Гімназія», 2011.
|